INFO@KARIYERBELGELENDIRME.NET | TELEFON: +90(212) 612 54 21 | CEP: 0549 835 9702

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi

Emlak mesleki yeterlilik belgesi, sorumlu emlak seviye 5, emlak MYK, seviye 5 emlak yeterlilik belgesi konularında vermiş olduğumuz hizmet ile memnuniyet sağlamaya devam ediyoruz. Saygın, nitelikli ve aynı zamanda uzman personellerimiz ile belgelendirme kuruluşu olarak hizmetinizdeyiz. Alt kısımda belirtmiş olduğumuz konu başlıklarına yönelik belgelendirme işlemleri için bizlere ulaşabilirsiniz.

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi

Emlak Yeterlilik Belgesi, Ulusal Yeterlilik Yönetmeliğince açıklanan koşulları sağladığınız zaman alabileceğiniz bir belgedir. Bu koşullar, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından belirlenir.

Mesleki yeterlilik, kişilerin meslekteki beceri ve bilgileri konusunda yeterli donanımlara sahip oldukları anlamına gelmektedir. Emlak Yeterlilik Belgeleri bu meslek için sahip olunan donanımların belgelendirilmiş halidir. Bu belgelendirme görevi de Mesleki Yeterlilik Kurumunun yetki vereceği belgelendirme kuruluşları tarafından gerçekleştirmektedir. Emlak Yeterlilik Belgesi başvurularında belgelendirme kuruluşlarına başvurulması gerekir. Eğer başvurunuz uygunsa MYK Sınavı‘na girersiniz ve bir değerlendirmeye tabi olursunuz. Başarılı olmanız durumunda Emlak Yeterlilik Belgesi‘ne sahip olursunuz.

Sorumlu Emlak Seviye 5

Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) ve Emlak danışmanı (Seviye 4) aynı mesleğin iki farklı dalıdır. Sorumlu Emlak Danışmanı, emlak danışmanlarına göre her işi yapmasıyla birlikte daha fazla sorumluluğu vardır. Sorumlu Emlak Danışmanları var olan görevlerin hepsini gerçekleştirirken daha doğru ve daha detaylı çalışmalar yapması ile birlikte meslektaşlarının yaptığı çalışmaları da yürütmekte sorumludur. Yani sorumlu emlak danışmanları hem müşteri hem de gayrimenkul konusunda daha fazla çalışmalar yürütür.

Kendine has sahip olunan görevler arasında konutları tanıtmak ve ayarlamak, yatırım için olan seçenekleri değerlendirerek müşteriler ile anlaşmak, müşterilere emlak danışmanlığı yapmak, uygun olan villa, arsa ve evleri tespit ederek doğru pazarlama stratejileri oluşturarak müşterilere iyi hizmet vermek gibi görevler yer alır. Gerçekleştirilen bu görevlerin hepsi daha detaylı bir şekilde yapılırken, emlak danışmanının yaptığı her görevi de yapmakla yükümlüdür.

Emlak MYK

Mesleki Yeterlilik Belgesi, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu tarafından yapılan değerlendirme ve ölçme faaliyetleri sonucunda başarılı olan kişilere verilen bir belgedir. Peki kimler mesleki yeterlilik belgesi alması gerekir?

  • Gerçek kişi esnaf ile tacirler ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleriyle diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az bir kişinin, şubelerdeyse şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı olarak mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekmektedir.
  • İşletmede satış personeli ve pazarlama olarak çalışan kişilerin emlak danışmanı veya sorumlu emlak danışmanı ulusal yeterliliklere dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olması gerekmektedir.
  • 5 Haziran tarihinden önce taşınmaz ticareti ile iştigal eden, kurum ve gelir vergisi kaydıyla meslek odası kaydı bulunan ve Milli Eğitim Bakanlığınca veya halk eğitim merkezleri yetkilendirilen meslek odalar tarafından verilen eğitimlerde taşınmaz ticaretiyle ilgili sertifika alan tacirler ile esnaf ve sanatkârlarda mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmaz.

Seviye 5 Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi

Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) MYK Belgesini elde edebilmesi için sınavlara girmesi gerekir. Adayların yeterlilik belgesini alabilmesi için sınavlardan başarılı sonuçlar alması yeterli olacaktır. Yeterlilik birimlerinin geçerlilik süreleri, birimin başarılı olduktan sonra 2 yıl geçerlidir. Yeterlilik belgesinin geçerlilik süresi 5 yıldır.